środa, 28 stycznia 2015

Uwaga! wybitna postać: Janusz Korczak

" Dziecko jest istotą rozumną, zna dobrze potrzeby, trudności i przeszkody swojego życia. Nie despotyczny nakaz, narzucone rygory i nieufna kontrola, ale taktowne porozumienie, wiara w doświadczenie, współpraca i współżycie."
 / Janusz Korczak, Dzieła, tom 7: Jak kochać dziecko.  (...)


Myśl powyżej to jedne z wielu słów Janusza Korczaka (właściwie Henryka Goldszmita) wskazujących jak ważne jest porozumienie dzieci z światem dorosłych. Stary Doktor jak zwykło się mówić o wybitnym pedagogu uważany jest za prekursora działań na rzecz praw dziecka ( więcej o tej działalności Korczaka tutaj KLIK ), myśląc o tym wybitnym pedagogu ( i słusznie) przed oczyma pojawia nam się Dom Sierot w warszawskim gettcie, pierwsze czasopismo redagowane przez dzieci "Mały Przegląd"... a także "ostatni marsz" w którym Janusz Korczak dał prawdziwe świadectwo miłości do swoich wychowanków towarzysząc im w ostatniej podróży na Umschlagplatz...

Z nadzieją piszę, że nie ma wśród czytelników naszego bloga osoby, która choćby nie słyszała o zasługach wspomnianego dziś Janusza Korczaka... gdyby jednak ktokolwiek miał chwilę i chciał doczytać więcej gorąco zapraszam do lektury TUTAJ oficjalna strona Biura Rzecznika Praw Dziecka  w całości poświęcona Staremu Doktorowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz