Polecane nauczycielom

 Szkoła uczenia się

Szkoła uczenia się - Kordziński Jarosław 

 Więcej informacji o książce TUTAJ

 

 

 

Psychopedagogiczne mity


 Więcej informacji TUTAJ
Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki
Znalezione obrazy dla zapytania dzieci ze specyficznymi 
 Więcej informacji o książce TUTAJ
Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze
Zajęcia dydaktyczno wyrównawcze dla dzieci które rozpoczną naukę w szkole - Gruszczyk-Kolczyńska Edyta, Zielińska Ewa
 Dla zainteresowanych opis i recenzka książki TUTAJ
Gry matematyczne
 (nie tylko) dla klas 1-3 - M. DąbrowskiW książce opisano kilkadziesiąt gier pogrupowanych zgodnie z wykorzystywanymi w nich pomocami - są tam zatem gry planszowe, karciane, z użyciem kostki, czy wykorzystujące domina.


Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie Książka zawiera pomysły oraz scenariusze zajęć przydatne nauczycielom, którzy chcą w ciekawy i inny niż do tej pory sposób przeprowadzić lekcję. 
Recenzja książki dostępna u księgarza: TUTAJ
Spacerownik - D. Bartosiewicz

Przewodnik po Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie.
Opis książki dostępny po kliknięciu TUTAJ
Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny - A. M. Wesołowska


Autorka opisuje sytuacje z życia wzięte; sytuacje, w których nastolatki wchodzą w konfikt z prawem. Ukazuje również przyczyny i kontekst, w jakim do nich doszło. Publikacja składa się z wielu krótkich felietonów, z których każdy może być kanwą osobnej lekcji wychowawczej.

Fragment publikacji oraz spis treści dostępny TUTAJ


Błysk - K. Barnett


Po opis książki zapraszamy TUTAJWysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu


Opis książki oraz spis treści TUTAJ
 Historia na szkolnej scenie
Książka zawiera zbiór historycznych przedstawień i pieśni patriotycznych dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Do książki załączono CD z nagraniami.

Piosenki i zabawy z płytami CD

Rewolucja w uczeniu. Chcesz myśleć sprawniej niż inni?
-G. Dryden, J. Vos
Uczę w klasach młodszych. Przykłady oceniania rozwojowego - D. Sterna


CYBERPRZEMOC. Jak być bezpiecznym w sieci - V. Rogers

Autor wyjaśnia co wyróżnia cyberprzemoc, jakie są jej metody stosowania, jakie ma formy, udziela kluczowych porad jak uniknąć cyberprzemocy. Omówiona jest netykieta oraz jak rozmawiać o cyberprzemocy. W książce znajdują się trzy rozdziały poświęcone ćwiczeniom - "na rozgrzewkę", "zasadnicze" oraz "podsumowujące". Na końcu publikacji wykaz stron internetowych poświęconych bezpieczeństwu w sieci oraz kontakt z bezpłatnym telefonem zaufania dla ofiar przemocy 
( HELPLINE 800 100 100)Wybór wierszy okolicznościowych dla klas I - III - K. LenkiewiczKsiążka adresowana nauczycielom by pomóc w codziennej pracy szkolnej. Wybrane utwory mogą być wykorzystane na lekcjach, akademiach szkolnych, konkursach, gazetkach klasowych. Ksiażka składa się z 23 rozdziałów uporządkowanych tematycznie i wiąże się z kalendarzem imprez szkolnych, świąt państwowych i innych uroczystości.Uczę (się) w szkole  - D. Sterna


W swojej nowej publikacji znana autorka Danuta Sterna ponownie odwołuje się do nowoczesnego stylu uczenia  i nauczania - przedstawia autorskie strategie OCENIANIA KSZTAŁTUJĄCEGO. W książce znajdują się przykłady z polskich szkół uczestniczących w projekcie "Akademia Szkoły uczącej się".


Koniec epoki kredy: YouTube, Facebook, blogi, WIKI w klasie - A.Pezda


Jak pisze autorka o własnej publikacji: "Jeśli nie jesteś pewien swoich możliwości w świecie internetu - ta książka jest właśnie dla ciebie. Mam nadzieję, że pomoże Ci zacząć(...)". W książce znajduje się pięć obszarów, które omawia autorka (Wikipedia Wolna Encyklopedia, Blogi, YouTube, Facebook oraz strony typu Wiki)w każdym rozdziale krótko teoretycznie czym jest konkretny serwis czy blog oraz podane "krok po kroku" jak zacząć współpracę z tymi narzędziami dodatkowo zamieszczone przykłady "Oni to robią" czyli relacje polskich nauczycieli.
Dyspraksja: rozwojowe zaburzenie koordynacji - dr A. Kirby


Autorką książki jest dr Amanda Kirby, brytyjski ekspert na temat problemów w nauce, zwłaszcza dyspraksji. Sama dyspraksja to zaburzenie z rodziny dysleksji, dysgrafii i podobnych, związana zwłaszcza z problemami z koordynacją ruchową.

Spis treści dostępny TUTAJPrzed progiem, Na progu, Za progiem - ORE

Wspomniane wyżej progi to etapy przygotowania dziecka do szkolnego życia. Autorzy podręczników podpowiadają w jaki sposób wykorzystywać codzienne okazje do tego, by rozwijać umiejętności potrzebne w szkole. W książkach znajdują się pomysły na zabawy i ćwiczenia, propozycje wyjścia z domu by rozbudzić w dziecku ciekawość świata. 


Duch Klasy. Jak motywować uczniów do nauki? - M. Harmin


Poradnik dedykowany nauczycielom wszystkich przedmiotów, niezależnie od poziomu szkoły, w której uczą. W publikacji znajdują się praktyczne porady, jak budować w klasie atmosferę sprzyjającą uczeniu się. Podręcznik proponuje różne techniki nauczania - dzięki nim nauczyciel może zmienić swoją pozycję w klasie z osoby przekazującej wiadomości na sojusznika ucznia, wspierającego go w procesie uczenia się. Publikacja podaje konkretne przykłady z pracy polskich nauczycieli – uczestników internetowej Akademii „Szkoły uczącej się”.
Dotrzeć do dziecka z autyzmem. Jak pomóc dzieciom nawiązywać relacje, komunikować się i myśleć. Metoda Floortime. - S.I.Greenspan, S. Wieder


Emerytowany profesor pediatrii klinicznej podkreśla: "To bardzo wartościowa książka - dla rodziców, którzy troszczą się o swoje dziecko, dla profesjonalistów, którzy udzielają konsultacji, oraz dla tych, którzy poszukują terapii skutecznych w zmaganiach z tymi przerażającymi zaburzeniami. Program DIR/Floortime ma innowacyjny charakter i jest nadzwyczaj skuteczny."
Dr n. med. T. Berry Brazelton, Harvard Medical Schoo


Więcej informacji o książce bezpośrednio u wydawcy KLIK
Sztuka Pisania.  - W.Nester

Przewodnik wskazuje jak tworzyć popularne formy pisarskie - książka zawiera praktyczne porady i konkretne wskazówki jak pisać różne teksty. Z poradnika można się dowiedzieć jak pisać teksty, począwszy od opowiadania, CV, listu motywacyjnego czy recenzji, a skończywszy na ofercie handlowej lub rozprawce?. Książka wyjaśnia najważniejsze zasady pisania poszczególnych tekstów oraz wskazówki, jak redagować teksty, aby nie tylko spełniały wszystkie wymogi formalne, ale były zrozumiałe i ciekawe. Poradnik zawiera zasady prawidłowej kompozycji i właściwego formatowania takich dokumentów, jak podanie, list motywacyjny czy protokół. W całym poradniku znajduje się 26 różnych form tekstów, które zostały szczegółowo omówione i wytłumaczone na przykładach.Skrzynia Skarbów.  - S.Palomares, D.Schilling, C.Winch

W książce autorki podkreślają wagę rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego dzieci. Zwracają  zainteresowanie czytelników na fakt, iż ostatnimi czasy coraz mniej pracy poświęca się na zaspokajanie potrzeb rozwojowych dzieci, gdyż mierzy się kompetencje uczniów w czytaniu i wykonywaniu działań matematycznych. Dzisiejsze podejście do edukacji wymusza na nauczycielach poświęcanie ogromnej ilości czasu na przygotowanie uczniów do zdawania różnorakich testów, które pozwolą uczniom przejść do następnego etapu edukacji.


W publikacji poruszono następujące obszary:
1. Umiejętności życiowe.
2.Strategie uczenia się.
3. Zdrowie i dobre samopoczucie.
4. Inteligencja emocjonalna.
5. Różnorodność.
6. Radzenie sobie  z konfliktem.
7. Postawa moralna.
8. Preorientacja zawodowa.
9. Korzyści płynące ze współpracy
10. Kompetencje społeczne
11. Poczucie sprawstwa

Ocenianie kształtujące w praktyce - D. Sterna

Książka w dwunastu rozdziałach opisuje strategie i elementy  oceniania kształtującego. Wyjaśnia, przede wszystkim czym jest Ocenianie Kształtujące, wyliczając jego zalety.  Każdy z omówionych w książce elementów ( NACOBEZU, cele lekcji, Informacja Zwrotna, ocena koleżeńska, techniki zadawania pytań) oprócz wyjaśnienia teoretycznego zostałys poparte  przykładami z kursu internetowego Akademii Szkoły uczącej się. Na temat OK w szkolnej bibliotece znajdują się również materiały wydane przez CEO ( Centrum Edukacji Obywatelskiej) Dzielmy się tym, co wiemy! Jest to zestaw 5 broszur dotyczących poszczególnych elementów OK
Zeszyt 1: Cele lekcji
Zeszyt 2: Nacobezu
Zeszyt 3: Informacja Zwrotna
Zeszyt 4: Współpraca z rodzicami
Zeszyt 5: Rozwód oceny kształtującej z sumującą
Zeszyt 6: Techniki zadawania pytań. Pytania kluczowe
Zeszyt 7: Ocena koleżeńska i samoocena


Informacje o OK dostępne również w Internecie na stronie WWW.CEO.ORG.PL

Psychologia w Szkole


Dostępne dwa numery czasopisma  Nr 2(43) oraz Nr 3 (44) / 2014. W każdym czasopiśmie stałe rubryki: trudne tematy, inna szkoła, kursy on-line, dla nauczycieli, uważność w szkole, na dobre zakończenie. W każdym numerze oprócz artykułów dostępne również scenariusze lekcji.

Dokładny opis zawartości czasopisma bezpośrednio na stronie wydawcy, publikacje numeru 2 (43) dostępne  TUTAJ,a  numer 3 (44) po kliknięciu  TUTAJ
KSIĄŻKI Z PIOSENKAMI (+ nagrania na CD) 

Zaledwie od wczoraj w naszej szkolnej bibliotece do dyspozycji nauczycieli 
cztery nowe ciekawe książki z tekstami piosenek wraz z nagraniami, 

które niewątpliwie uatrakcyjnią niejedne zajęcia czy akademię szkolną.

1. " Bawię się, uczę i śpiewam. Piosenki dla przedszkolaków i uczniów klas najmłodszych" 
A. Maćkowiak ( + 2 płyty CD) , 

2. " Klaśnij, Tupnij, Raz i Dwa. Zabawy ze śpiewem" M. Barańskiej ( w zestawie 3 płyty CD), 

3. "Piosenki dla dzieci na różne okazje" J. Kucharczyk, (2 płyty CD),

4. "Piosenki o Bożym Narodzeniu i Zimie" A. Maćkowiaka ( z dwoma płytami CD)

Życzymy miłego czytania ( i słuchania )Łatwe sposoby na trudne dziecko - R. Mah

Cytując wydawcę: "Książka Łatwe sposoby na trudne dziecko jest niczym Superniania dla rodziców i nauczycieli. Pomaga zrozumieć, dlaczego niektóre dzieci zachowują się nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli i dlaczego my, dorośli, reagujemy tak, że zamiast je uspokoić, tylko dolewamy oliwy do ognia. Autor, Ronald Mah,   w przyjaznym tonie podpowiada, jak nauczyciele i rodzice powinni reagować, gdy zachowanie dziecka przekracza wszelkie oczekiwania. Przekonuje, że okiełznanie „rozbrykanego koziołka” wcale nie będzie trudne, jeśli będziemy go odpowiednio motywować, nauczymy ustalania i nie przekraczania granic czy skutecznie zastosujemy „czas na uspokojenie”. Książka Łatwe sposoby na trudne dziecko daje ponadto narzędzia do rozpoznawania wczesnych oznak depresji, lęków, smutku."


Wspomaganie rozwoju umysłowego oraz edukacja matematyczna dzieci w ostatnim roku wychowania przedszkolnego i pierwszym roku szkolnej edukacji - red. E. Gruszczyk-Kolczyńska

Pomimo zmian w systemie edukacji książka ta nadal pozostaje ważną pozycją w biblioteczce nauczyciela. 

Jak pisze prof. Edyta Gruszczyk – Kolczyńska: Ostatni rok wychowania przedszkolnego i pierwszy rok nauki szkolnej na długie lata wyznaczają przebieg edukacji na rozwój dziecięcych zdolności matematycznych. W tym czasie tworzone są fundamenty, na których buduje się system wiadomości i umiejętności matematycznych. W książce tej wyjaśniamy, w jaki sposób można kierować rozwojem umysłowym oraz kształtować wiadomości i umiejętności matematyczne dzieci w ostatnim roku wychowania przedszkolnego i w pierwszym roku nauki szkolnej. Zawiera ona podstawy psychologiczne i pedagogiczne, metody diagnozowania dziecięcego rozumowania, program edukacyjny uwzględniający zalecenia podstaw programowych oraz opisy sytuacji zadaniowych.

Zawiera ona podstawy psychologiczne i pedagogiczne, metody diagnozowania dziecięcego rozumowania, program edukacyjny uwzględniający zalecenia podstaw programowych oraz opisy sytuacji zadaniowych.

Trudna klasa - Bill ROGERS

Publikacja przekazuje, jak sobie radzić z uczniami i klasami szczególnie trudnymi. W książce znajdują się praktyczne wskazówki: jakiego używać języka, jak na uczniów wpływa nasz język ciała, jak zachowania uczniów wpływają na nas i co wtedy robimy, a czego robić nie warto, i co najważniejsze – jak sobie wzajemnie w szkole pomóc, aby nie zwariować. Opisane w książce przypadki są w życia wzięte - wydarzyły się naprawdę. Zastosowane rozwiązania również.

Zawartość merytoryczną książki najlepiej zobrazuje spis treści książki, a cała publikacja oczywiście dostępna w szkolnej bibliotece.

 Skrócony spis treści: 

1. Co sprawia, że klasa jest trudna?
2. Spotkania klasowe
3. Opracowanie grupowego (klasowego) planu zachowania
4. Wprowadzanie klasowego planu zachowania metodą wzmocnień grupowych
5. Ustalenie zasad współpracy z klasą
6. Postępowanie z trudnymi uczniami
7. Zachowania powtarzające się i zmiana zachowania
8. Nauczyciele na zastępstwie a trudna klasa
9. Wzajemne wspieranie się nauczycieliJak oceniać aby uczyć? - red. P. Black

Publikacja prezentująca nowy nurt w nauczaniu, nastawiony na to, w jaki sposób pomóc uczniowi uczyć się. Książka podparta przykładami z polskich szkół, dotyczy oceniania kształtującego - nauczyciel nie tyle wystawia stopnie, ile ocenia prace uczniów, wskazując, co uczeń zrobił dobrze, dokąd doszedł, co musi uzupełnić lub poprawić i w jakim kierunku iść dalej.


Skrócony spis treści:
1. Po co czytać tę książkę?
2. Skąd czerpaliśmy pomysły
3. Jak pomagali nam nauczyciele
4. Nasze pomysły w praktyce
5. Dokładniejsze spojrzenie na praktykę
6. Trzeba się zmienić
7. Organizacja i wsparcie
8. Koniec – oraz początek

Jak kształtować umiejętności społeczne. Gry i zabawy grupowe dla dzieci od lat pięciu do jedenastu 
-Deborah M. Plummer

 
Publikacja zawiera 80 opisów gier i zabaw – każda gra poprzedzona jest adnotacją dla prowadzącego, wskazuje wiek uczestników, liczebność grupy oraz potrzebne rekwizyty. Proponowane gry i zabawy pomogą między innymi: zintegrować grupę dzieci, które dopiero się poznają, rozwijać u dzieci samoświadomość i samokontrolę, wspierać rozwój umiejętności komunikacyjnych, ćwiczyć umiejętność słuchania, obserwacji i współpracy, rozwiązywać problemy poprzez negocjacje w grupie.Proponowane gry i zabawy pomogą między innymi:
- zintegrować grupę dzieci, które dopiero się poznają,
- rozwijać u dzieci samoświadomość i samokontrolę,
- wspierać rozwój umiejętności komunikacyjnych,
- ćwiczyć umiejętność słuchania, obserwacji i współpracy,
- rozwiązywać problemy poprzez negocjacje w grupie.
3 komentarze: