Strony

środa, 1 kwietnia 2020

Prima Aprilis!

Jest to szczególne święto, podczas którego tradycyjnie robimy sobie żarty i nabieramy innych. Jednak tegoroczne będzie inne niż wszystkie. W dobie koronawirusa jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu, ale to nie przeszkadza w zrobieniu kilku psikusów. 

Kilka pomysłów na kawał !



Prima Aprilis 2020 - co oznacza i kiedy świętujemy?

Prima Aprilis z języka oznacza nic innego jak po prostu pierwszy dzień kwietnia. To właśnie wtedy miliony osób na całym świecie świętuje dzień żartów, kawałów oraz celowego wprowadzania w błąd innych. Im więcej osób nabrało się na danego psikusa, tym lepiej.
W tym roku Prima Aprilis wypada 1 kwietnia - w środę.

Historie związane z Prima Aprilis

Obchodzenie Prima Aprilis sięga czasów starożytnych - prawdopodobnie święto to wywodzi się od rzymskich Cerealiów. Bogini Ceres, poszukując swojej porwanej córki, miała zostać wyprowadzona w pole. Podobnie interpretowali to Grecy, wspominając mit o Demeter i Korze, kiedy to Kora wraz z początkiem kwietnia została porwana do Hadesu, a Demeter, szukając jej, została zwiedziona przez echo.
Co ciekawe, wiele lat temu w Europie wierzono, że właśnie 1 kwietnia duchy zmarłych zaczynają mścić się na żywych, sprowadzając przy okazji nieszczęścia. Z czasem, według tradycji chrześcijańskiej, zaczęto je kojarzyć z Judaszem Iskariotą urodzonym pierwszego kwietnia. Stąd święto kłamstwa, nieprawdy i fałszu.

Obchody Prima Aprilis - gdzie się świętuje?

Prima Aprilis obchodzone jest niemal na całym świecie. Jednak przybiera różne nazwy, np.:
  • w krajach anglojęzycznych - Dzień Głupców
  • we Francji - Dzień Kwietniowej Ryby
  • w Szkocji - Dzień Polowania na Głupca
  • na Litwie - Dzień Kłamcy
  • w Portugalii - Dzień Kłamstwa
  • w Rosji - Dzień śmiechu
W większości krajów żarty można robić praktycznie przez cały dzień, jednak przyjęło się, że w Australii, RPA oraz Wielkiej Brytanii robienie psikusów dozwolone jest jedynie do południa.
Tego dnia w wielu krajach organizuje się także różnego rodzaju pochody klaunów oraz festyny z grami i zabawami.
Warto zaznaczyć, że kraje hiszpańskojęzyczne obchodzą odpowiednik Prima Aprilis 3 miesiące wcześniej - 28 grudnia. To właśnie wtedy przypada katolickie święto - Dzień Niewiniątek.

Prima Aprilis w Polsce

Zwyczaj robienia żartów 1 kwietnia przywędrował do nas z zachodu. W takiej formie jaką znamy Prima Aprilis zaczął być obchodzony w Polsce już w XVII wieku. jednak niektórzy wciąż podchodzili do tego poważnie. Przykład może stanowić sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem, który został podpisany 1 kwietnia 1683 roku, lecz antydatowany na dzień wcześniej - 31 marca - aby data dnia żartów nie widniała na dokumencie i nie była powodem ewentualnego podważenia jego prawdziwości.
Oprócz 1 kwietnia w wielu regionach Polski jako dzień żartów obchodzi się także święto św. Grzegorza, przypadające na 12 marca.

[Informacje zaczerpnięte ze strony gazetakrakowska.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz