Strony

środa, 22 kwietnia 2020

Historia i Budowa Książki


źródło grafiki: freepik.com

Z okazji jutrzejszego Dnia Książki już dziś zapraszam do obejrzenia 20-to minutowego filmu  przedstawiającego "Jak drzewiej robiło się książki" (reż. Radosław Koterski). 
Posłuchajcie, zobaczcie jak wytwarzano książki w Mezopotamii, Egipcie. Jakie materiały wykorzystywano do wytwarzania pierwszych zapisów. Czyj wynalazek i kiedy rozpowszechnił piśmiennictwo. Jakim przełomem jest cyfryzacja. Serdecznie zachęcam do oglądania.

Dla ochotników QUIZ z elementami historii książki.






Jeśli zapoznaliście się z dziejami książki, to serdecznie zapraszam do przypomnienia sobie jak zbudowana jest książka. Przedstawiam budowę książki. Żeby się przekonać czy zapamiętaliście gdzie znajduje się obwoluta, wklejka, kapitałka, grzbiet i pozostałe części książki zapraszam do rozwiązania QUIZU.


środa, 15 kwietnia 2020

BIBLIOTECZNE MEMOWISKO




Emilia kl. 7




więcej po rozwinięciu posta... serdecznie zachęcam !


Stwórz bibliotecznego mema !


A dla wywołania uśmiechów WSPOMNIENIE memowego konkursu sprzed dwóch lat.

Pierwszy oficjalnie wysłany do mnie mem ( w trzy minuty po prośbie!)
 zostaje oficjalnie memem galerii bibliotecznych memsów 2020

Zoś, kl. 7


Wykonane memy bardzo proszę podesłać na maila   magdalena.szymczak@zsppiasek.pl

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

E-kartki Wielkanocne

Wyprawa na pocztę, by wysłać kartki świąteczne, to obecnie niebezpieczna sprawa. Alternatywą dla tradycyjnej kartki może być internetowa wersja.
Dostępnych w sieci jest wiele gotowych kartek czy kreatorów,np.
YUMMY.PL czy Kartki4You

piątek, 3 kwietnia 2020

Na wesoło!

Dziś zapraszam do wysłuchania zabawnych opowiadań. Renata Piątkowska "Opowiadania do chichotania"


czwartek, 2 kwietnia 2020

Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ale również Dzień Świadomości Autyzmu.  Zachęcam do wysłuchania spotu „Niebieskie motyle są wśród nas”.
Asperger to nie choroba. To sposób bycia. Nie ma na to lekarstwa, bo nie ma na takowe zapotrzebowania. Jest natomiast zapotrzebowanie na wiedzę i adaptację, ze strony dzieci z Aspergerem, ich rodzin i przyjaciół. Mam nadzieję, że dla czytelników – zwłaszcza tych, którzy sami zmagają się z dorastaniem i życiem z Aspergerem – będzie to pouczająca historia. Zobaczą, że meandry moich losów i niekonwencjonalne wybory, których dokonywałem, doprowadziły mnie do całkiem dobrego życia.”
/John Elder Robison – Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera
Dla nauczycieli pragnących poczytać coś więcej proponuję „Zrozumieć dziecko z autyzmem” Hanny Kasperowicz oraz Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu” Gabrieli Jagielskiej.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Wspomniane święto wypada co roku w rocznicę urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zapewne większość z Was zna utwory takie jak Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”.
Dzisiaj zapraszam do przeczytania baśni pt. "Czerwone buciki" . Baśń to przestroga przed tym, jak dobra materialne potrafią zawrócić w głowie. Zresztą przeczytajcie sami co spotkało bohaterkę baśni - Karusię.
Warto także  poznać postać autora, Hansa Christiana Andersena.

środa, 1 kwietnia 2020

Prima Aprilis!

Jest to szczególne święto, podczas którego tradycyjnie robimy sobie żarty i nabieramy innych. Jednak tegoroczne będzie inne niż wszystkie. W dobie koronawirusa jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu, ale to nie przeszkadza w zrobieniu kilku psikusów. 

Kilka pomysłów na kawał !